Olen armunud

Oh kuidas mulle meeldivad need hetked, mil leian endale uue lemmikraamatu või -filmi. Okei, lemmikraamat on nüüd ehk palju öeldud, sest minu jaoks ei saa ilmselt iial olema midagi paremat kui Harry Potter... samas see uus lemmik on teisest žanrist kui HP, seega võib vist ikka öelda, et uus lemmik. Vähemalt eelmise, "Sultani lemmiknaine", on see küll troonilt lükatud ja ma pole raamatuga isegi mitte poole peal :D

Ma ei ole teab mis raamatu- või filmiarvustuste kirjutaja, seega be gentle. Paar aastat tagasi kirjutasin ühest filmist siin blogis ja isssand keegi kirjutas nii koleda kommentaari mulle, pani mind tundma nagu šhitanikerdis jaaaaa see viis igasuguse tahtmise edaspidi millestki sellisest kirjutada. Jätame ka kõrvale fakti, et kuna olen filmikoolis õppinud, siis peaks minu filmiarvustus olema ma ei tea mis spets sõnades kirjutatud. See kuidas kirjutasin ülikoolis filmide kohta, ei ole absoluutselt selline kirjutamine, mis mulle meeldib. Ülikoolis vaatasin filme hoopis teise pilguga... tegelt vaatan neid sama pilguga edasi (ehket palju ka tehnilist poolt), aga mulle meeldib enda blogis kirjutada siiski sellest, mis tunde see minus tekitab ja mis emotsioone äratab... mitte kui tehniliselt õigesti miski on tehtud.

Tunne lihtsalt oli, et tahaksin natukene enda vaimustust jagada, sest hetkel on mul küll peal selline tütarlapselik armumine. Kes juba postitust avades pildist ära tundis (või Snapis mu videosid vaatas), siis filmiks (2005) ja raamatuks on ei miskit muud kui "Uhkus ja eelarvamus". Jep... kõigile teada-tuntud raamat, mille lugemisega tegin mina alles nüüd algust. Kui õigesti mäletan, siis on see vist mu ristiema üks lemmikutest ja ma ei saa aru miks ta ei sundinud mind seda varem lugema. Ma ei ole raamatuga poole pealegi jõudnud, aga kogu aeg on peas mõte, et miks ma seda ometi juba varem ei võinud lugeda???

Tegelikult ei oleks ma filmi üldse enne raamatu lõpuni lugemist vaadanud, aga lugu on selline, et see raamat on minu käes juba umbes kaks kuud olnud. Ainus aeg selle lugemiseks oli reisil Tallinnasse ja tagasi. Siis sain istuda ja lugeda, aga paraku ei suuda ma enam väga kaua liikuvas masinas lugeda, seega kokku vist olengi vaid 4h lugeda saanud... kui sedagi. Vahepeal läks jälle osa emotsiooni tänu sellistele pausidele kaduma ning see tunne, et tegu võib olla minu uue lemmikuga, ei tekkinud kuskilt otsast.

Seega otsustasingi, et mida ma ikka seda raamatut enam enda käes hoian. Vaatan lihtsalt filmi ära ja viin raamatukokku raamatu tagasi. Enne filmi häiris mind fakt, et Keira Knightley peaosa mängib, miks ma ka seda filmi varem ei olnud vaadanud. Meespeaosaline tundus ka nii kummaline... kuniks ma siis vaatama hakkasin ja pean täitsa ausalt tunnistama, et minu arvamus peategelastest muutus täielikult (selle mehe hääl oli sama üllatav kui "50 Shades of Grey" meespeategelase mehine ja madal hääl filmis... khmm... too film mulle ei meeldi üldse). Esimene film kus mulle Keira Knightley tõesti meeldib (va koht kus ta ballisaalis alguses naeris, see tundis nii imelikult võlts). Ehket jätkates kirjutamist nagu armunud tütarlaps, siis ma lihtsalt armusin sellesse filmi. Olen alati olnud selline pehmoke, kes kuidagi liiga hästi suudab naispeategelastega samastuda ja nende emotsioone kuidagi koos läbi elada. Seega istusin arvutiekraani ees ja löristasin nutta kui Mr. Darcy enda tunnetest esimest korda vihmasajus rääkis. Ise samal ajal korrutades enda peas, et isssand mees on nii armunud, aga naine kogu hingest ju vihkab teda.

Kujutan ette kuidas mõni loeb seda teksti siin ja lihtsalt naerab mu üle. Sellised filmid on aga täpselt minu teetassike. Mulle meeldivad armastusfilmid, isegi kui need on "naiivsed ja tekitavad valearusaama armastusest", nagu ühele mu sõbrannale meeldib arvata (või midagi sellist :D). Kuna ma olen päriselu armastusega täiesti tuttav ja noh... tean küll kuidas asjad käivad, siis vahel on hea vaadata just nimelt midagi sellist jaaa päris ausalt ka kirjutada, miks mulle just sellised filmid meeldivad.

Kuigi ma pean mainima, et selline 19. sajandi elu ja suhted meenutavad 21. sajandi paljusid naisi ja nende lootusi (räägin ikka omast kogemusest). Kui tol ajal veel tähendas paar pilku, mõned tantsud, et nüüd on pulmakellad kõlamas, siis täpselt sama eeldavad selle sajandi naised ilmselt mehega kohtudes. Vähemalt mina olin küll ausalt selline, seega oli justkui piinlik äratundmisrõõm ka sellega.

Nüüd ma ei teagi kas oleksin seda raamatut edasi lugenud, poleks ma filmi näinud. Film oli minu jaoks aga kohe kindlasti see tõuge, miks raamatut ikkagi edasi lugeda ehket mis seal mind kõike ees ootab. Oleks ma selle raamatu kohe kätte võtnud ja järjepidevalt lugenud (nagu nüüd), poleks ma ilmselt hetkeksi kõhelnud kui hea see on. Alguses oli aga küll tunne, et loen seda lihtsalt, sest paljud kiidavad (nagu Paulo Coelho "Alkeemik", mille ma umbes pärast 50 lehekülje lugemist raamatukokku tagasi viisin, sest see oli lihtsalt niiiiiii imelik... mu ema siiani kiidab seda). Ja õnneks pole ma veel näinud ühtegi filmi, mis oleks parem olnud kui raamat.

Mis on teie lemmikraamatud ja -filmid, mida kindlastiiiii teistele ka soovitaksite?!


PS! Blogi on vahepeal kinni, sest muudan vaikselt blogi kujundust.

33 comments:

 1. Mulle ka see film väga meeldib ja kah veidi piinlik tunnistada, naiivne ja lihtne, ei midagi diipi. Minumeelest see tõestab ka väga hästi seda klisheed, et sisemine on välimusest tähtsam. Pildipealt meespeaosalist vaadates ei kliki tõesti kuidagi, aga peale filmi vaatamist....täiesti lummav tegelane, jääb tükiks ajaks kuhugi ajusoppi kummitama :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma olen sellest piinlikustundest nüüdseks üle saanud, mistõttu ka üldse sellest kirjutasin :D Päris jupp aega tundsin näiteks piinlikust, et mulle meeldib T.Swifti muusika... agaaa jessand, kui keegi annab minu kohta mingi negatiivse hinnangu selle põhjal, siis ütleb see rohkem ikka selle inimese kohta kui minu.

   Minu jaoks oli vist kõige suurem üllatus, et Colin Firth teda ei mänginud. Kogu aeg oli meeles, et ta on Mr. Darcy. Mistõttu imestasingi, et Keira ja Colin peategelased. Siis aga tuli välja, et Firth mängis hoopis selles Uhkus ja eelarvamus sarjakas. Ja noh, see massiivne põskhabe oli ka alguses päris... imelik :D

   Kustuta
 2. Mu guilty pleasure on sellised armastuslood, mis ei leia aset tänapäeval :D Nt ''Anna Karenina'', raamat megahea, film oli.. omapärane :D Ja siis see sama ''Uhkus ja eelarvamus''. Veel meeldib mulle mingeid noortefilme vaadata, kui tõsisema filmi tuju ei ole. ''Clueless'' nt saab vaadatud vähemalt korra aastas ja viimati vaadatud ''The Edge of Seventeen'' oli ka päris tore.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Vaatasin, et Matthew Macfadyen mängib ka Anna Karenina filmis, aga treileris korra vilksatas ta läbi ning tundus... imelik :D ma ei julge enne seda filmi vaadata kui praegune raamat läbi on. Selline hirm, et mulle jääb ta tegelane hoopis Kareninast kummitama ja siis on ta ka raamatus imelik (kõlab natuke loogiliselt see mõte :D?).

   Ma siiani panen töötegemise taustaks mängima lemmikfilme enda teismeeast :D

   Kustuta
 3. Mulle ka sellised filmid ja raamatud meeldivad. Soovitan ka Becoming Jane'i, mis on siis Jane Austen'i elust. James McAvoy on lihtsalt super seal.

  Minu jaoks on sellist vaimustust tekitanud ka mõne aasta taguse BBC 4- osaline miniseriaal Jane Eyre'st. Kuna tegemist on ühe lemmikraamatuga juba lapsepõlvest, siis olid ootused väga kõrged, Jane'i näitleja just lemmik ei ole, aga Mr. Rochester on täpselt selline nagu 10-aastaselt ette kujutasin. Soovitan soojalt!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mulle tundub, et ma võtan Jane Austen'i sihikule ja hakkan tema loomingut sisse ahmima :D Aitäh soovituste eest!

   Kustuta
 4. Anonüümne11.03.17 21:26

  Ma juba pikaajaline fänn, see üks mu lemmikfilme aastast 2006 :) Mäletan, et olin 18, igatepidi kombekas ja igasuguste suheteta olnud, lugesin suurtes kogustes romantilisi raamatuid (suurema osa Austeni omadest ka, aga ega tal neid palju ei olnud ka) ning unistasin ka, et minuga midagi sarnast juhtuks (sain muidugi aru, et ajad on muutunud, aga ikkagi :D ). Darcy oli täielik unistustemees. Nojaa nüüd, 11 aastat ja 2 last hiljem, tekitab endiselt samu tundeid ja tuletab meelde, kui ilus ja süütu aeg see mul siis oli :) Filmimuusika on ka muidugi imeilus. Tekitas kohe tahtmise vaikse õhtu teha ja seda uuesti vaadata (enne tuleks muidugi teatud tegelased magama saata :D ).

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kui ma 18 olin, lugesin N.Sparksi raamatuid ehket sain oma romantikalaksu sealt kätte :D Ma ei mõista näiteks üldse hetkel, miks ma Austeni raamatuid varem ei lugenud. Kiitust ju tuleb nende kohta uksest ja aknast.

   Kustuta
 5. Ka minu üks lemmikfilme ja -raamatuid! Väga meeldis Keira näitlemine selles filmis, kui muidu jääb tema "võlu" mulle üsna arusaamatuks :) Ülihea raamat + film on ka "Vanity fair" Reese Witherspooniga, soovitan! HP on lihtsalt kirjeldamatult võimas :D

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Vot, sama oli ka mul. Piraatide filmidest ma Keirat tegelt vist ainult teadsingi ja seal ta mulle ei meeldinud. Elizabethiks sobis ta aga väga hästi.

   Aitäh soovituse eest!

   Kustuta
 6. Tekkis huvi, lähen asap raamatukokku.
  Vastu soovitan Jane Eyre'i ;)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Sänkju, panengi soovitused endale kirja ja siis vist silmad kinni valin uue raamatu :D

   Kustuta
 7. See raamat palju-palju aastaid mu lemmik olnud! Lisaks veel Jane Eyre. Nüüd loen vaikselt Anna Kareninat ka.

  Ma sain väga hea hinnaga Amazonist kaks e-lugerile mõeldud raamatute kollektsiooni, kus igas 50 klassikalist raamatut, kaasa arvatud Bronte õdede ning Austeni looming, seega tuleb vist tegus kevad :D

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Oo mõnus pakkumine tõesti. Ma ise ei suuda üldse e-lugerist lugeda. Tegelikult vist ei tahagi. Nii palju istun muidu arvutis või telefonis, seega on päris-päris raamatu lugemine mõnus vaheldus :)

   Kustuta
  2. Ma olin enne ka täielikult päris raamatu usku, nüüd pigem 50-50. Peale Itaaliasse kolimist pole lihtsalt muud valikut kui e-raamatuid lugeda, sest inglise keelset kirjandust leiab vähe ning eks raamatud on kallid kah. Seega Amazon on tõeline päästja :D Üks suur pluss lisaks : saan pimedas lugeda kui kaasa magab :D

   Kustuta
 8. Anonüümne12.03.17 04:03

  Mulle meeldib BBC variant Uhkusest ja eelarvamusest rohkem. Kohe hullult palju rohkem. Lühisari lausa, väääääääga mõnusalt kõik nüansid välja toodud, aktsendid, kuidagi sisukam. Ja Colin Firth meespeaosalisena.. ee.. Seda vist ei pea rohkem seletama niikuinii :D

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Sekundeerin. See film on sarja kõrval tohutult lahja. Mulle Firth enne väga ei meeldinud, aga pärast selle sarja vaatamist olen fänn.

   Kustuta
  2. Ristiema ütles ka mulle, et paljud koguni vaidlevad selle üle, et kumb on parem kas raamat ise või see sari. Kindlasti vaatan ka selle ära, aga enne loen raamatu läbi (mis õnneks/kahjuks kohe ka läbi saab :D).

   Kustuta
 9. See on minu raamat :) Vahel on nii, et kui peale pikka ja pingelist aega on vaja end maandada, siis teen seda peamiselt Elizabethi ja Mr. Darcyga. Mul on see raamat inglisekeelne ja see on juba täitsa räbalaks loetud. Ja ma ei tunne sugugi piinlikkust. See on hea raamat ja mulle meeldib ikka korrata, et Darcy on süüdi selles, et ootan meestelt liiga palju :D

  Muide, ka Outlanderi (Võõramaalane) sarja raamatuid soovitan lugeda, kui sedalaadi kirjandus juba meeldib :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Uhkus ja eelarvamus on vist esimene raamat, mis on originaalis kirjutatud inglise keeles, aga ma eelistan esmakordsel lugemisel lugeda seda eesti keeles. Mul tekkis juba filmis osadel hetkedel probleeme aru saamisega (sest netis väga tõlget ju all pole) jaaaaa olen alati pidanud inglise keelt justkui enda teiseks emakeeleks :D

   Kui uuesti selle raamatu ette võtan, siis kindlasti inglise keeles. Mulle tundub, et esialgu ongi vaja mul harjuda lihtsalt sellise 19.sajandi kõnekeelega.

   Kustuta
 10. Jane Austen on minu vaieldamatuid lemmikuid. Naistekaid ma muidu ei loe. Kusjuures see konkreetne film mulle eriti ei meeldinud (iseäranis lõpp), küll aga sai minust suur Colin Firthi fänn, kui vaatasin ära BBC lühiseriaali "Pride and Prejudice", mis valmis vist 1995. aastal. Kuus pikka osa... Ideaalne.
  BBC-l on üldse klassikalise kirjanduse ekraniseerimise peale silma, sest ka nende eelmise või üle-eelmise aasta "Sõda ja rahu" on fenomenaalne.
  Minu kirjandusalane eesmärk oli pikki aastaid "Anna Karenina" lugemine. Filme ja sarju olin selle põhjal näinud, nii et teadsin, mis juhtub, aga raamatut ma lugeda ei suutnud. Viimaks võtsin ühel bussireisil käsile ja lugesin läbi. No ma ei tea, oli kah, aga uuesti ei loeks. Esimesest alustamisest lõpuni lugemiseni läks seitse aastat...

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Oi ma nii ootan selle sarjaka vaatamist, sest sellest olen nüüd veel rohkem kiidusõnu kuulnud! Kusjuures kui filmi hakkasin vaatama, arvasingi, et C.Firth seal mängib :D Tundus nii kummaline kooslus see Keira ja Colin :D :D

   Kustuta
  2. Appi, see ''Sõda ja rahu'' sari oli imeline tõesti!

   Kustuta
  3. Oh kui palju vaatamist ja lugemist nüüd mind ees ootab :D

   Kustuta
 11. Mina samamoodi juba teismeeast saati armunud Jane Austen`i raamatutesse.
  Üks vähem kuulsam raamat (ja film), mis mulle tema sulest tohutult meeldib on "Veenmine".
  Selle põhjal ka 2007. valminud film, mis on ohh kui hea ja see meespeaosaline, mmm, no pole sõnu. Samamoodi selline Mr.Darcy taoline suure tähega Mees, kes tühje sõnu ei tee. Väga soovitan! :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Läksin mina siis täna raamatukokku, plaanisingi võtta seda sama "Veenmine", sest su kommentaar tuli vahetult enne raamatukokku jõudmist :D jaaaaa ma ei tea kas kõik olid välja laenutatud (ega ma ei küsinud ka), aga seda polnudki seal. Aga mu lugemislistis on ta igatahes sees. Võtsin järgmiseks C.Bronte "Jane Eyre".

   Kustuta
 12. Anonüümne13.03.17 13:15

  Oojaa, mina olen ka suur Austeni fänn. Õige Darcy on Colin Firth. Nii lihtsalt on. Macfadyen on tore küll, aga... Võrdle kasvõi neid esmakordselt armastuse avaldamise stseene. Just näitlejameisterlikkuse koha pealt. Firth on võrratu.
  Kindlasti vaata ka Austeni Emmat, sellest on mitmeid variante, aga parim on see http://www.imdb.com/title/tt1366312/.
  Ja Austeni Sense and Sensibility variantidest meeldib mulle ka minisari rohkem http://www.imdb.com/title/tt0847150/ Kuigi filmis on staaride paraad, mõjub see kuidagi pealiskaudsemalt.
  Persuasioni see variant on päris hea http://www.imdb.com/title/tt0844330/?ref_=ttgf_gf_tt

  Küll mitte Austeni omad, aga armastusfilmide austajale on kohustuslikud North and South http://www.imdb.com/title/tt0417349/ siin mängib Richard Armitage sellist rolli, et ma nägin teda isegi pärast unes. Ja minu kõigutamatu lemmik - Far from the Madding Crowd http://www.imdb.com/title/tt2935476/?ref_=nm_flmg_act_8 siin on suurepärane naispeaosatäitja ja mees selline, et alguses vaatasin - meh? ja filmi lõpus oleks olnud nõus kohe anduma kui see mees mu ette oleks sattunud :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kui ma raamatu lugemisega algust tegin, kujutasingi Firthi selles rollis ette. Kuna nagu kirjutasin, et see on mu ristiema üks lemmikuid jaaaa Firth ta lemmiknäitleja, teadsin, et ta on Mr. Darcyt ka mänginud (lisaks Bridget Jones'i filmidele :D). Mäletasin, et oli sarjakas, aga miskipärast arvasin, et ta ka filmis mängib.

   Ja ma pean ausalt ütlema, et kuigi Firth mulle näitlejana tegelt meeldib, siis ei olnud ma temast vaimustuses nagu ristiema... ja nüüd kui sarja vaatan, siis saan lõpuks aru tema vaimustusest :D On tõesti Firth õige Mr. Darcy.

   Enne lõpetasin 3. osa vaatamise, mis lõpeski sinu poolt mainitud stseeniga ja tõesti, ütleks, et kõik oli palju... tõetruum? Noh nagunii peab filmis kõike kiiremini tegema ja ütlema, seega eks oma süü ole ka sellel.

   Aitäh teiste soovituste eest! North & South olen näinud, sest kui mulle mõni näitleja VÄGA meeldib, vaatan enamasti kõik tema filmid ära jaaa Richard Armitage on üks nendest :D

   Kustuta
  2. Esimene lõik kõlab valesti... ma ei arvanud, et Firth mängib nii sarjas kui filmis :D Sarjast ei teadnud ma sel hetkel midagi, arvasin, et mängib filmis lihtsalt.

   Kustuta
 13. Anonüümne13.03.17 14:12

  Siin midagi Mr Darcyst unistajatele. Milline nägi välja tegelik Mr Darcy :) http://drama.uktv.co.uk/pride-and-prejudice/article/real-mr-darcy-dramatic-re-appraisal/

  VastaKustuta
  Vastused
  1. No vot, aga tollel ajal just sellised mehed võlusidki :D
   Ainult loomulik ju, et nüüd sellest ajastust sarju ja filme tehes, mõeldakse ikka rohkem sellele, mis tänapäeva publikule silmailu ka lisaks pakub :)

   Kustuta
 14. Anonüümne16.03.17 02:52

  Minu jaoks on kõige kõige lemmikum raamat "Väike Prints", aga kui rääkida umbes samast kategooriast nagu seda on "Uhkus ja eelarvamus", siis on mu lemmikuks "Tuulest viidud", ka selle film meeldib väga.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma olen vist ainus inimene maailmas, kes pole "Väikest Printsi" lugenud, aga kindlasti on plaanis. Ema just luges seda uuesti ja rääkis kui hea see ikka on. Näiteks mu Saksa õel on see samuti lemmikraamat ja ma teaaan, et see on hea, aga mingil põhjusel pole ise lugema jõudnud :/

   Tuulest viidud film meeldis mulle väga, kindlasti peaks raamatut ka kunagi lugema.

   Kustuta

 

Kuu loetuimad postitused