Algaja aednik 2017

Istun mina "töölaua" taga (sest ma pole arvutiga ikka veel enda päris kontorisse sisse jõudnud kolida... see asub ju kõigest teisel korrusel), söön kartuliputru, kuulan kuidas A. elutoas remonti teeb ja mõtlen, et küll ma olin ikka eelmisel kevadel usin aednik. Käima on läinud 3. kevad Elvas ja see on esimene aasta nendest kolmest, kui ma ei ole ühtegi taime ette kasvama pannud.

Esimene kevad oli puhtalt katsetamine. Küll panin ma tarkpeana redised ette kasvama, millest miskit välja ei tulnud... hea, et tilli ei pannud. Samas ega see vist aiamaale ka lõpuks jõudnud. Ühesõnaga esimene aasta oli täitsa metsas. Teine aasta olin juba nutikam ja redised ei läinud üldse mulda  (või siis läksid ja nendest ei saanudki asja).

Eelmisel suvel valmis saanud aiamaa ja kasvuhoone.
Muidugi enda tomatitega läksin küll liiale. KÕIK tomatitaimed, mis ettekasvatamisel pea mullast välja pistsin, ma ka ümber istutasin. Osad lillepeenrasse, teised õigesse kohta kasvuhoonesse. Ulmeliselt palju ühesõnaga. Tagantjärele mõtlen vaid, et no milleks seda kõike vaja oli. Kas mul tõesti oli niiväga vaja ümber istutada üle 30 taime? Ju siis kogemuse saamiseks oli.

Sego mutt.
Pean ütlema, et kogemus on näidanud, et kõige edukamalt oskan mina kasvatada porgandeid ja peete. Tegelikult ka suvikõrvitsaid, eelmisel aastal olid nad meil aga natuke liiga varjus ja saaki väga ei tulnud (küll aga jagas üks blogilugeja enda saaki mulle väga heldelt).

Ja mis ma siis sellel aastal olen teinud? Kasvuhoone kaevasin juba kuu aega tagasi läbi, mis nüüd on umbrohtu täis ja ootab, et ma miskit sinna mulda pistaks. Ilmselt oleks ka aeg. Mul on isegi seemned kokku ostetud, aga pole üldse olnud mahti, et lugeda millal ja mis võiks otse aiamaale minna.

Ettekasvatamisest ei tulnud sellel aastal juba sellel põhjusel midagi välja, et kuni aprilli lõpuni oli veel talv. Ja ütlen ausalt, et ega meil toas väga palju soojem ei olnud kui õues (okei, kui siis veidikene olen dramaatiline). Muidugi oli soe kui kütsime, aga ega see soojus siis pidevalt püsi ja mul lihtsalt ei olnud kordagi tahtmist hakata nende taimedega tegelema. TALV OLI!

Lisaks on see kiisupreili Saskia suhteliselt metsik naine. Kui Rio on selline vanamees, et läheb ja viskab mu pottide peale lebosse, siis Saskia leiab, et võiks kaevata ja võiks ikka maha visata potte ja lilli ümber tõmmata. Noh, vai notsu, eksole. Okei, ega ta nüüd niiii metsik ka ei ole, et kogu aeg nii teeks, aga ma tunnen, et kui mul need ettekasvatuspotid toas istuksid... siis ta vist ikka kasutaks juhust.Kuigi ma olen uskuja, et mida rohkem teed, seda rohkem jõuad... siis vot ettekasvatamist ma sellel aastal küll ei jõua. Võrreldes eelmiste aastatega on mu töömaht oluliselt kasvanud. Üks asi on muidugi see, et ma ei olegi sellel kevadel nii palju kodus kui eelmistel. Päris palju on Tallinna vahet sõitmist (olnud ja veel ees) ning isegi kui olen kodus, no siis on vaja sada muud asja veel teha. Nüüd kui elutoas remont hakkas, siis ma isegi ei kujuta ette kuhuuu need taimed peaks panema.

Eks kindlasti ole asi ka võib-olla huvis ja prioriteetides. Kahtlustan, et mul on see esimene ja suurem vaimustus aianduse vastu üle läinud, mistõttu ei ole mul sõrmed isegi sügelema hakanud, et oh saaks aga näpud mulda. Pigem panustangi sellel aastal laadadele ja kohalikule turule, kus taimi kokku osta ja aeda kasvama panna.

PS! Kui keegi tunneb vastupandamatut soovi mulle kiirelt nõu anda, mida oleks hea maikuus kasvama panna välja - olen suur kõrv!

8 comments:

 1. Mina katsetasin tänavu esimest korda ettekülvi ja täiesti ebaõnnestunult. Meil on lihtsalt toas nii jahe, et ükski seeme ei läinud esimese kuuga kasvama. Nüüd, pea kaks kuud hiljem tulid esimesed lehed nähtavale. Hea seegi :D

  Kasvuhoonesse panin aprilli keskel redise, lehtpeedi, spinati, lehtsalati, kale ja ühe külmakindla porgandi. Kõik on lehed nüüdseks välja ajanud ja loodan juuni alguses juba saaki saada :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma sellepärast ei hakanudki ette üldse midagi kasvatama. Liiga külm oli toas, mu click & grow taimedki vaevu tahavad kasvada sellistes oludes :D
   Huh, peangi nüüd nädalavahetusel hoolas olema ja kasvuhoonesse asju kasvama panema.

   Kustuta
 2. Sa olid tubli ja istutasid 30 tomatitaime ümber. Ma hull sain 71 😂 ups.. 😀 peoga sai seemneid külvatud. Eks näis kas neist midagi asja ka saab 😀😀

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Noh tomatitaimi oli ca 30. Ilmselt tuli teistest veel oma kümmekond juurde, aga vast 70 päris jah mitte :D

   Kustuta
  2. Ma ei taha teadagi palju mul igasuguse muu jamaga neid taimi kokku tuleb 😐 Ja mul pole õrna aimugi kuna ma kõik ümber istutatud saab kui meile siia vahelduva eduga koguaeg lund ja lörtsi lubatakse 😀

   Kustuta
  3. Esimesel aastal hakkasin ma kohe esimese soojaga oma tomateid ümber istutama... külm võttis enamuse üldse ära :/

   Kustuta
 3. Anonüümne09.05.17 22:08

  Palju lihtsam ja vähem stressi tekitavam on osta suuremas koguses juba ettekasvatatud taimi neilt, kes seda paremini oskavad. Muidu kaob vast tõesti aianduse vastu huvi ära, kui kevadel ainult ümberistutamisega tegelema peab. :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aga ega keegi ei sunnigi :D Ma märtsikuus mõtlesin veel, et issand peab hakkama. No miks PEAB, kes käsib :D Seega jah, panin laupäeval mõned seemned mulda, aga suurema osa ilmselt ostan turu pealt.

   Kustuta

 

Kuu loetuimad postitused