Kuidas kasvatada mehi

Hiljuti kirjutati Marimelli blogis, et "asi pole selles, et keegi ahistas, vaid kes ahistab." Meelis annab mõista, et kui nö silmale ilus mees tuleb "kannikat silitama", siis ideeliselt võib mõni naine end meelitatuna sellest tunda. Kui kannikat silitab aga mõni vähem ahvatlevama välimusega mees, siis sõimaks näo täis. Kui algselt mõtlesin Meelise postituse all kommenteerida (link), otsustasin, et ma tahaksin enda mõtteid sellel teemal natuke edasi arendada kui lihtsalt üks-kaks lauset kirja panna.

Kui kasutatakse sõna AHISTAB, siis ei ole see mitte ühestki otsast vaadatuna meeldiv tegevus. Juba see sõna on negatiivne, seega kuidas saab üleüldse üks inimene arvata, et "kui ahistab kena välimusega inimene", siis see on meelitus?! AHISTAB - kitsikusse ajama, häda põhjustama, vaevama, painama (link).

Täpselt sellistest arvamustest tekivadki mõndadel inimestel ettekujutlused, et äkki ikka kuidagi on okei läheneda teisele inimesele ja teda ootamatult katsuda privaatsetest kohtadest. Justkui "kuna ma olen ilus, siis ma võin..." või "mul ei ole enam midagi kaotada, siis ma võin...". Rääkimata üldse sellest teemast, et kui naine kannab lühikest seelikut või mis iganes see naine teeb, paneb meest arvama, et "ta tahab enamat" või nagu inglise keeles on kombeks - she's asking for it. Mis paneb ühte inimest arvama, et ta võib enda käed niimoodi teisele külge panna?

Kahjuks on mul isiklikke kogemusi küll ja veel antud teemal. Alustades tagumiku silitamiste ja laksudega võõraste meeste poolt (nii klubis kui ka päise päeva ajal tänaval), lõpetades sellega, et pidin täiskasvanud mehele küüned sisse lööma ja hammustama, et ta endast eemale saada (ja tegu oli minu jaoks lähedase inimesega). Olen palju pidanud nägema ka oma silmaga, kuidas mu sõbrannasid sama moodi ahistatakse ja mitte kordagi ei ole nendele järgnenud mõtet, et "olen meelitatud", sest vahet pole mis nägu see mees oli - see on lugupidamatu käitumine!

See on täiesti hullumeelsus tänapäeval, et pigem rõhutatakse seda, kuidas tüdrukud/naised peaksid riides käima või käituma avalikult, ET NEID EI AHISTATAKS ja veel hullem - vägistataks. Seame reeglid, et koolis ei tohi olla seelikud "nii pikad" või "pluusil ei tohi olla ükski nööp lahti", sest vastasel juhul see kuidagi ajab poisid/mehed segadusse ja nad ei suuda end taltsutada. Selle asemel, et pöörata tähelepanu sellele, kuidas me kasvatame poisse ja noormehi, et nad üldse ei mõtlekski, et neil on mingi õigus naise kehale kui naine pole selleks luba andnud.

Ning see ajendas mind ka seda postitust tegelikult kirjutama, sest mina kasvatan väikest poissi, kellest tulevikus saab täiskasvanud mees. Kes kõigi eelduste kohaselt võiks ikkagi sirguda normaalseks inimeseks, olla lugupidav kõikide vastu ja ennekõike teadma piire, mis on lubatud ja mis mitte. Et ta ei hakkaks mitte kuidagigi arvama (eriti näiteks kambavaimus), et on okei panna kuskil klubis käed külge naisele, sest "ta raudselt tahtis". Et ta saaks aru, et olles lugupidav teiste inimeste vastu, saab ta täpselt sama ka vastu. Ning et mitte ükski naine ei "küsi selle järele" lihtsalt sellepärast, et ta sulle silma vaatab!

8 comments:

 1. Mind on ahistanud ilus ja rikas mees, aga ma ei olnud nendest parameetritest hoolimata sellest meelitatud. Tunne oli ikka räpane ja alandatud nagu ahistamise puhul ikka. Nii et kinnitan Marimellidele, et pole mingit vahet, kas ahistab tänavajoodik või ilus ärimees. Tahaksin ka nende postituse alla selle kommentaari jätta, aga tean, et nad ei avalda kommentaare nagunii, seega pole mõtet. :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kahjuks nii ongi, et tegelikult võib igaüks ahistaja olla :( ning see enamasti paraku ei sõltu sellest mis riided seljas on. Ehket omast kogemusest pole see kunagi olnud seotud sellega kuidas olen riides, sest ma ei kandnud minikleite ega avarat dekolteed, või kus isegi viibin. Lihtsalt ongi mehed, kes arvavad, et neil on mingi õigus naisi katsuda kui neile seda õigust antud pole.

   Kustuta
 2. Ma lõpetasin nende blogi jälgimise siis, kui nad Taavi Rõivase ahistamisskandaali ajal sama juttu rääkisid. A la et kui mees ligi tikub, siis peaks meelitatud olema??? Mul on väga hea meel, et neid kunagi ahistatud pole, aga see, et nad suudavad maailma ainult oma pisikese ninaotsa ulatuses näha, on lihtsalt piinlik.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Koos nende ahistamislugudega on üldse väga palju välja ilmunud neid, kes leiavad, et peaksid sõna võtma sellel teemal, arvates just nimelt seda, et "nüüd ei saa flirtida ka, sest arvatakse, et ahistatakse". Ehe näide, et sellised inimesed ei saa absoluutselt aru selle teema tõsidusest ning suurem osa keda on AHISTATUD, räägivad ikka millestki palju tõsisemast kui "ebaõnnestunud flirt".

   Ka minul on kahju, et on palju selliseid lugusid, kus keegi ongi teinud valesüüdistusi, mistõttu jäävad paljud päriselt kannatajad kuulmata/uskumata, kuid sama moodi ei ole kellelgi õigus kritiseerida seda, mis kellegi jaoks on ahistamine, sest sellel on nii palju erinevaid vorme. Ning see, et mõnikord ei ole mind füüsiliselt ahistatud ja ainult sõnadega, siis kui kaugel oleks verbaalsest ahistamisest puudu see, et asi füüsiliseks läheb?!

   Kustuta

 

Kuu loetuimad postitused