Kas sina sorteerid prügi?

Kas sina sorteerid prügi? Tahaksin öelda, et enne Saksamaale kolimist ma prügi sorteerimisega kohe kindlasti ei tegelenud. Samas oli see juba 11 (!!!) aastat tagasi, sorteerimisteema nagunii küllaltki tundmatu, seega mis meil Eesti kodus toimus... kes mäletab (mu ema raudselt mäletab)?! Saksamaal sain aga nö haisu ninna või siis vähemalt rohkem teadlikumast prügi sorteerimisest.

Ma ei tea kuidas teie Facbook'i news feed'iga on, aga minu oma kubiseb igapäevaselt sellest, kuidas mereloomad ja linnud muudkui plastikkõrsi alla neelavad, pudelite six-pack plastikümbrised kaelas ringi kõnnivad/lämbivad ning palju muud koledat. Paraku klõpsavad aga enamus inimesi need videod/artiklid piltidega kohe kinni, sest "see ju ei puuduta mind". Tegelikult on aga prügi sorteerimine üks vähim, mida meie täitsa tavaliste inimestena ära teha saame, et vähendada seda üüratult suurt jalajälge meie planeedile, mille oleme tekitanud!

Meie peres läheb prügi viieks (mõnikord ka kuueks, kui kunagi oli vaja vanarauda/vana mööblit sorteerida): biolagunevad, taara/pudelid, paber/papp, patareid (akud jne) ning segajäätmed. Taara läheb ilmselgelt masinasse ostukeskuses, paber/papp enamasti sobib põletamiseks ahjus (va need vastikud värvilised ja imelikust "kilepaberist" reklaamlehed), ostukeskustes on kenasti olemas patareide kogumispunktid, segajäätmed lähevad iga kahe nädala tagant prügikastiga prügimäele ning biolagunevad lendavad kaarega aias olevasse "mullahunnikusse".


BioBag saatis mulle MaxAir kompostikorvi (link), et näidata kui lihtne (ja lõhnatu) on tegelikult kokku koguda enda igapäevased juurikad, puuviljakivid, kohvipaksud jne. Kui sa veel ei teadnud, siis kõik need toitujäätmed lõpuks lagunevad ning seda saab uuesti ära kasutada uute taimede kasvatamisel, selle asemel aga viskavad enamus inimesi need banaanikoored segajäätmetega samasse patta ning rändavad prügimäele "plastikut väetama". Kellelegi pole sellest kasu!


Kui keegi nüüd vaatab seda pilti ja mõtleb, et oooh Aili, millal te köögis remondi ära tegite, siis ei teinudki. See kompostikorv läks hoopis mu vanemate koju kuna nendel ei ole seda luksust, et lennutaks aknas kaarega banaanikoored mullahunnikusse. Ega tegelikult minagi neid alati lennuta, aga mul käib see kõik kiiremini isiklikku komposti.

Selle korvi suur pluss ongi just nimelt see, et need tüütud äädikakärbsed ei pääse ligi (vähemalt mind häirivad need kõige rohkem kogu kompostimajanduse juures). Sõrmeotsaga tõstad kaane, viskad toidujäägid sisse ja kaas kinni. BioBagi plastikuvabad kotid hingavad (link). Jäätmetest eralduv veeaur pääseb kotist välja ning jäätmed kuivavad. MaxAir korv on samuti hästi õhku läbilaskvaks tehtud. See aitab veeaurul paremini lenduda. Biolagunevaid kotte on ka nende kodulehel müügil, mis lagunevad täielikult juba 10-45 päevaga, mida on mu meelest hea kasutada ka koeraga jalutama minnes... kuigi ma nüüd vaatan kodulehelt, et neil on lausa eraldi koera kakakotid müügil!

Ainsa negatiivsena selle kompostikorvi juures on see, et kuigi korvike on omapärase disainiga, siis päris täis kotti on sealt natuke raskem ära saada. Kile kipub nendesse vahedesse vajuma, ehket nokitsemist on veidi... et kui üldse millegi kallal norida :D

PS! Kõik tooted valmistatakse Eestis (Hiiumal) ja Belgias!!!

Kas teie sorteerite prügi? 
Kas biolagunevad jäätmed viskad komposti/eraldad muust prügist?
22 comments:

 1. Võib-olla täiesti loll küsimus, aga kas see haisema ei hakka? :D Olen ise ka korduvalt seda kompostikorvi vaatanud, aga kardan seda haisu. Tegelikult ka ei haise? :P

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Vaata see, kuidas see kile seal peal on ja korvi kaas - see ei lase sinna üleliigset õhku sisse/välja. Ning üldiselt saab mul selline korvike suht 2-3 päevaga täis, seega ega see pikalt passigi.

   Kustuta
 2. Anonüümne17.09.18 21:08

  Jah sorteerimisele!
  Pakendid, paber, biolagunev - kõik eraldi. Olmeprügi tekib ikka ka, aga väga vähe. Ja see on kõik nii käe sees, et nt külas käies vms kus ei sorteerita, on veider "valesse" kohta nt biolagunevat panna... :D :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kui ma saaks veel poes enda karbi sisse osta leti tagant toitu, oleks eriti tore :D

   Kustuta
 3. Minu jaoks on sorteerimine muutunud nii normaalseks. Oli juba Eestis ja on ka Rootsis, kuigi siin on veidi teised reeglid ja alati ma ei saagi lõpuni aru mida ja kuhu. Igatahes, meie sorteerime klaasi, pandipakendeid, metalli, patareisid, lambipirne, elektroonikat, pappi ja eraldi ajalehelisi/pabereid/brošüüre, plastikut ja toitu. Suurem osa on süsteemselt mahutatud ka kraanikausi alla. Muidugi on ka olmeprügi ja suuremad ning ohtlikud jäätmed korjab linnavalitsuse auto iga paari nädala tagant peale. Muule on oma majas vastavad prügikastid. Samas siin on see piirkonniti erinev ja mind jõhkralt häirib juba, kui inimesed üldse ei vaevu. Samas ei ole meiegi väga ökod, aga mõned asjad on nii lihtsad.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kusjuures seda olen isegi täheldanud, et paljud arvavad, et "kus nüüd oled ökošmöko" kui sorteerid prügi :D Tegelikult on see nii vähim, mida teha saame.

   Kustuta
 4. Anonüümne18.09.18 11:38

  Oi kui hea reklaam, kohe ostan selle potsiku. Sest muidu on kärbsed kohe kallal.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Hea kuulda, et miskit uut ja kasulikku leidsid!

   Kustuta
 5. Anonüümne18.09.18 12:05

  Meie sorteerime nii: pakend, paber/papp, klaas, pandipakend, patareid, elektroonika, riided, olme. Elan kolme korteriga majas, millel kahjuks pole biolagunevate jäätmete konteineri kohustust (see on vist alates neljast korterist), nii et biojäätmeid pole kahjuks kuskile sorteerida. Hirmsasti tahaks, siis ei tekiks olmeprügi vist peaaegu üldse. Mis põhjusel teie pere pakendeid eraldi ei sorteeri? Konteiner kaugel? (Plast)pakendeid tekib tänapäevase elu juures ikka kahjuks väga palju kui just väga teadlikult nullkululist elustiili ei harrasta..

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Tead, olen päris aus ja ütlen, et ma ei ole seda absoluutselt uurinud. Kunagi siia kolides käis läbi info, et mingi kogumispunkt on teises linna otsas ja sinna ka mu otsimine jäänud ongi. Ilmselt peaks nüüd siit motivatsiooni leidma, see info uuesti üles otsida. Tõsi on, et pakendeid tekib ikka väga palju :/

   Kustuta
  2. Anonüümne23.09.18 08:03

   Elvas saab pakendid eraldi kotti (vist kollasesse) koguda ja prügipäeval välja tõsta. Elvas elavate sugulastega oli kunagi juttu sellest.

   Kustuta
  3. On tõesti, tutvusin sellega ja panen kohe end kirja! Aitäh!

   Kustuta
 6. Anonüümne18.09.18 18:49

  Sooviks veidi rohkem küll sorteerida, aga kuna väike korter, siis no ei mahuta siia kahjuks kuidagi mitut erinevat prügikorvi erinevate asjade jaoks :(

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kortermajades (vähemalt kus ma olen elanud) on vähemalt see eelis, et kuskil on ühiskonteinerid, kus saab kõik ära sorteerida vastavalt prügile. Kuigi jah, et seda kõike eelnevalt ise kodus sorteerida, vajab ka natuke ruumi planeerimist.

   Kustuta
 7. Sorteerin aga "mugavustasemel". Meie väikesel kortermajal on pakendikonteiner ja üldprügi konteiner. Seega pakendid sorteerime eraldi, panditaara läheb automaati, papp ja paber ahju ning põlematu paberikraam kõrvaltänavale paberikonteinerisse. Klaaspurgid ja selline kraam läheb ka kõrvaltänavale klaasikonteinerisse. Ainus, mida ma ei eralda on tegelikult komposteeruv kraam kuna pole jõudnud endale komposterit soetada ja niisama aianurka kahjureid ja närilisi kohale meelitavat hunnikut ei taha teha. Aga komposteri ost on plaanis ning varsti saavad ka kartulikoored ja õunasüdamed endale parema koha kui üldpürgi konteineris :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mu jaoks oli näiteks täiesti uus avastus see komposter. Noh nagu suur tünn kuhu kogu biolaguneva paned. Teadsin varasemalt vaid seda varianti, mis meil endalgi kodus ehket viskad aga aianurka (ilmselgelt ühte kindlasse kohta) ja korras :D

   Kustuta
 8. Anonüümne19.09.18 15:15

  Mul võib-olla imelik küsimus, aga sa mainisid, et see ämber sul ema juures, kuna tal pole õues kuskile visata neid jäätmeid.. Mis ta siis edasi teeb, kui see kott täis saab?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Neil on biojäätmete suur prügikonteiner ka kortermaja peale.

   Kustuta
 9. Anonüümne23.09.18 19:03

  Mis vahe sellel üsna kallil anumal ja nt kaanega lauaprügikastil vms on? Sisse käib ju ikka tavaline biolagunev kilekott ja viskad selle sobivasse prügikasti. St mingit komposti sa ju ei tekita endale? Või on see tõesti kuidagi erakordselt õhukindel ja mugav kasutada (kuigi kui kilekott sinna vahele kinni jääb, siis eriti mitte ju?). Üldse ei nori, lihtsalt pole siiani viitsinud biolagunevat prügi eriti eraldi sorteerida, kuigi biolaguneva prügi konteiner on kortermajal olemas, aga mõtlesin just, et saaks ju hankida pisikese kaanega prügikasti (heureka, eksole), aga et mis sellel MaxiAiril vahet on sellega?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kui sulle sellest informatsioonist ei piisanud, siis ma paraku tõesti ei oska midagi juurde rohkem lisada, miks eelistada seda teisele. Isiklikust kogemusest, siis mulle meeldibki see korv just nimelt selle kaane pärast, et need kärbsed ei pääse sinna ligi ja ei tiiruta ümber. Tavalisel kaanega prügikastil tiirutavad need ikka seal (kui sa just ei osta jah taolist, millel tõstad kaane füüsiliselt üles ja lahti ning surud pärast kinni).

   Kustuta
 10. Anonüümne26.09.18 01:15

  Et siis tekitada veel rohkem plastikut juurde- eriti säästlik mõtteviis ja loodust hoidev.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kusjuures see korv on tehtud 70% taaskasutatud plastikust. Vastuseks, et miks pole 100%, sain vastuseks, et taaskasutatud materjal pole selles ulatuses võimalik tarvitada, sest see materjal on liiga rabe.

   Kustuta

 

Kuu loetuimad postitused